I znów dzieci spędziły miłe chwile na łonie natury, tym razem nasze półkolonijne grupy dotarły do Zagrody napoleońskiej w Napoleonowie. A tam czekały na wycieczkowiczów tak lubiane przez dzieci konie. Najpierw bylo zwiedzanie stajni i prelekcja o koniach, o końskich potrzebach i zwyczajach.Jeden z jeżdżców stadniny zaprezentował dzieciom pokaz hipiczny. Wielką atrakcją były przejażdżki do lasu trawmajami konnymi zaprzężonymi w piękne kasztanowate koniki.
Był też czas na chwile relaksu w ogrodzie, na łące i nad wodą. Miłośnicy małych zwierząt domowych obejrzeli kury i gąski, pobawili się z kotami i psami.
 
W każdy piątek półkoloniści spędzają czas na pływalni OSiR-u. Wedrują na basen bardzo ochoczo i najchętniej spędziliby w wodzie całe przedpołudnie. Na początek zbiórka, pouczenia ratownika oraz wychowawców i zaczynają się  harce. W basenie prawie wszystkie dzieci czują się, jak przysłowiowe ryby w wodzie. Basenowe akcesoria uatrakcyjniają pływanie i zabawy w wodzie. A najwięcej wrażeń i  emocji dostarcza oczywiście zjeżdżalnia. I znów oczekiwanie na kolejny basenowy piątek. Szkoda, że półmetek półkolonii już za nami.
Kolejna półkolonijna wycieczka to pobyt w Ogrodzie Botanicznym w Łodzi. Uczestnicy wycieczki odpoczywali na łonie natury, wśrod okazów drzew i krzewów, podziwiając kwitnące, mnóstwo gatunków kwiatów i ziół, w tym przepiękne, różnokolorowe liliowce. Można było posiedzieć na zielonej trawce, powspinać się po skałkach i zrelaksować nad wodą. Odwiedzili również mini skansen- zagrodę wiejską z ogródkiem kwiatowym i ziołowym. Dzieci nie wypuszczały aparatów telefonicznych z rąk, bo było co fotografować. Fajna wycieczka, bo w mieście, ale jednak wsród zieleni w kontakcie z przyrodą.
W pierwszym  turnusie półkolonii odbyła się wycieczka do Skansenu w Maurzycach. Trzy autokary z półkolonistami ruszyły w kierunku Łowicza,  by zawieźć uczestników do skansenu wsi łowickiej. Trochę historii podczas wakacji nie zaszkodzi, a ponadto dzieci mogły spędzić aktywnie czas w plenerze poznając wieś z II połowy XIX wieku. Obejrzały zagrody wiejskie, wyposażenie wnętrz starych chałup, dekoracje, a także dawne sprzęty i narzędzia  rolnicze. Zainteresowanie zwiedzających wzbudził barokowy kościół z oryginalnym wystrojem oraz przydrożne kapliczki i krzyże.

Świetlica Socjoterapeutyczna „Bartek” wspiera, jako partner społeczny, Ośrodek Edukacji Artystycznej Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie Trybunalskim przy realizacji projektu "Piotrków Trybunalski i Opole - 800 lat - rocznica, która łączy". W projekcie uczestniczą dzieci, młodzież oraz seniorzy, czas realizacji to 29 maja- 15 października 2017 roku. Cele projektu  to przybliżenie historii dwóch miast, które obchodzą w tym roku jubileusz 800-lecia Piotrkowa Trybunalskiego oraz Opola, rozwój aktywności mieszkańców, wspieranie amatorskiej twórczości                                                                                                 artystycznej.                                                                                                                     

 

Podczas półkolonii korzystamy z wakacyjnej oferty miejskiego Muzeum. Dzieci uczestniczą  w warsztatch historycznych pt. "Piotrkowskie legendy", w warsztatach edukacyjno-plastycznych "Maski, korony i herby", a także w zajęciach plastycznych z animatorem. Pierwsze zajęcia były bardzo ciekawe, bo  z udzialem rycerzy i księżniczek, dzieci poznały legendę o diabelskim trybunale, obejrzały rycerskie potyczki, poznały też tajemnice muzealnych lochów. Wszyscy wrócili z przekonaniem, że w muzeum można atrakcyjnie spędzić czas.