Patriotycznie w "Bartku"

Już kilka dni przed Świętem Niepodległości przed wejściem do każdego z naszych oddziałów łopotała na listopadowym wietrze biało – czerwona flaga.
Biało – czerwone chorągiewki wykonane przez dzieci ozdobiły także wnętrza każdej świetlicy. A na stołach zagościł biało – czerwony deser (galaretka z bitą śmietaną).

Wychowawcy „Bartka” za punkt honoru obrali sobie kształtowanie u swoich podopiecznych postawy obywatelskiej, miłości do Ojczyzny i dumy narodowej.
Święto Niepodległości, Dzień Flagi czy Święto Konstytucji III Maja to dobre momenty w roku, aby porozmawiać z dziećmi o tym, czym jest patriotyzm, co to znaczy być Polakiem i jak dzieci mogą okazywać oddanie i wierność swojemu krajowi.

W te dni opowiadamy o czarnych dla Polski latach zaborów, okupacji hitlerowskiej, o wojnach światowych, ale także o wielkich zrywach patriotycznych, o heroicznej walce o wolność naszego kraju.

Ze szczególnym pietyzmem wspominamy sylwetki dziecięcych bohaterów walki o niepodległość: Lwowskie Orlęta czy małych powstańców warszawskich. Zawsze będziemy już pamiętać, kim była Róża Goździewska (najmłodsza sanitariuszka powstania), Jurek Kotuszewski (poległy trzynastoletni powstaniec, łącznik Grupy Bojowej "Krybar") czy Jurek Bitschan (czternastoletni harcerz, obrońca Lwowa).

Zawsze także słuchamy i uczymy się śpiewać pieśni patriotyczne. Do naszych ulubionych należą utwory: „Niepodległa, niepokorna”, Pierwsza Brygada”,  i Ballada o Jurku Bitschanie i pieśń „Kto Ty jesteś?” do tekstu Władysława Bełzy i muzyki Moniki Brewczak.
powrót